Start / Blog / Dziewczyna z tatuażem
kobiety

Dziewczyna z tatuażem

W momencie kiedy zainteresowałam się historia tatuażu, dowiedziałam , że duża rolę odgrywały w niej kobiety –  Eliza Pawlik opowiada o pierwszych tatuatorkach i początkach tatuażu.

Kobiety i tatuaż? Dokładnie!

Jedna z moich idolek – tatuatorka Shanghai Kate zapytana kilka lata temu, co myśli o tym, że jest coraz więcej tatuujących kobiet, powiedziała:

„To właśnie kobiety były pierwszymi artystami tatuażu (…) W czasach prymitywnych, wszędzie na świecie to właśnie młodym kobietom ozdabiano ciała. Robiono im tatuaże na twarzach, dookoła ust, na podbródkach (…) A kto tatuował te kobiety? Inne kobiety. Uważam więc, że to naturalne, że kobiety tatuują…”

Tatuaż chroniący kobiety.

Mieszkańcy terenów Bośni i Hercegowiny posiadali własny zwyczaj zdobienia ciała, który był powszechny do II wojny światowej. Jest to jedyny przykład słowiańskiego tatuażu tradycyjnego.

Katoliccy mieszkańcy tych terenów tatuowali się zwłaszcza w okresie okupacji tureckiej. Tatuaże miały chronić kobiety i dzieci przed porwaniami. Kobietom miały umniejszać ich atrakcyjność w oczach Turków, a dzieciom miały przypominać, że są katolikami. Mężczyźni również nie stronili od tatuaży, ale podawali się temu zabiegowi nie tak często jak kobiety. Tatuowano krzyże i ornamenty na rękach, palcach, klatkach piersiowych i czołach.

Tatuowano zwykle osoby pomiędzy 6 a 16 rokiem życia. Używano do tego mleka matek, które posiadały męskie potomstwo, węgla drzewnego, miodu oraz igieł, a ceremonia tatuowania dokonywana była przez katolickie kobiety w dniu Świętego Józefa.

kobiety

Bośnia i Hercegowina

kobiety

Bośnia i Hercegowina

Mapa życia berberyjskiej kobiety.

W czasach przed-islamskich wśród berberyjskich kobiet panował zwyczaj wykonywania tradycyjnego błękitno-zielonego tatuażu na twarzy, przedramionach, nadgarstkach i łydkach. Tatuowane wzory składały się ze stylizowanych liter oraz symboli i ornamentów.

Pierwszy tatuaż – prostą niebieską linię biegnącą od dolnej wargi do podbródka – wykonano, by uczcić wejście dziewczyny w dorosłość. Kolejne wzory pojawiały się na ciele kobiety wraz z przełomowymi wydarzeniami, takimi jak ślub czy poród, i z biegiem lat jej skóra stawała się swoistą mapą. Wszystkie tatuaże powstawały w ściśle kobiecym gronie.

Wzory były najpierw rysowane na skórze, a następnie nakłuwane. Błękitny barwnik uzyskiwano z indygowca. W uzupełnieniu stosowano sadzę i węgiel drzewny. Tatuaże te niczym talizmany chroniły przed wszechobecnym złem oraz zapewniały kobietom poczucie bezpieczeństwa.

kobieta berberyjska

Tatuaż berberyjski

kobiety

Tatuaż berberyjski

Tatuowanie kolcem kaktusa.

Pośród ludności rdzennej Ameryki Północnej również praktykowano tatuowanie. Rytuał ten był oznaką przynależności, dumy kulturowej, łączył ludzi ze światem bóstw oraz duchów przodków. Tatuatorkami były najczęściej starsze kobiety.

Jedną z technik, którymi wykonywano tatuaż w tamtych regionach było nakłuwanie skóry kolcami kaktusa, a w powstałe w ten sposób ranki energicznie wcierano pigment ze zwęglonych lokalnych roślin.

ameryka południowa

Ameryka Południowa

Ameryka Południowa

Ameryka Południowa

Angielskie kobiety z wyższych sfer.

W latach 90. XIX wieku w Anglii tatuaż był niezwykle popularny wśród arystokracji. Prawie każdy wybitny angielski tatuator mia swoją klientelę składająca się m.in. z dam z wyższych sfer.

Znany artysta Tom Riley w 1911 roku wyznał, że ozdobił tatuażami 2500 arystokratek. Moda na arystokratyczny tatuaż szybko przeniosła się z Anglii do Niemiec, a później do Stanów Zjednoczonych. Do najczęściej wybranych przez damy motywów należały motyle, kwiaty, węże.

Kobiety przyczyniły się w dużej mierze do popularyzacji współczesnego tatuażu. Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale jeszcze 100 lat temu widok wytatuowanego człowieka szokował i działał na wyobraźnię. Mocno udekorowanie ludzie występowali w cyrkach jako żywe atrakcje. Takie show było często okraszane wyssanymi z palca opowieściami, nadającymi dodatkowej pikanterii. Piękne panie ozdobione od stóp do głów budziły podziw widowni oraz pomagały walczyć ze stereotypem: jakoby tatuaże były zarezerwowane tylko dla mężczyzn, a zwłaszcza dla więźniów czy marynarzy.

kobiety
kobiety

Eliza Pawlik na co dzień tatuuje w kultowym studio w Jubilacie.