Poradnik Piercingowy: JAK DBAĆ O GOJĄCE SIĘ PRZEKŁUCIE?
Piercing może stanowić piękną ozdobę ciała, ale żeby tak się stało, musisz z sukcesem wygoić swoje przekłucie. Pamiętaj! Przygoda z piercingiem zaczyna się w gabinecie, gdzie podczas wizyty, zachowując higieniczne warunki z użyciem sterylnych narzędzi i wysokiej jakości materiałów, wykonujemy Ci profesjonalny i bezpieczny piercing. Wszystko to, co dzieje się po opuszczeniu gabinetu zależy już tylko od Ciebie i to Ty masz realny wpływ na szybkość i jakość procesu gojenia.
To co musisz zrozumieć przede wszystkim to, że Twoje przekłucia będą się bardzo dobrze i szybko goić, jeśli zapewnisz im: czystość i … święty spokój. Jak to zrobić?
Przede wszystkim codzienna pielęgnacja!
Dwa razy dziennie, rano i wieczorem, czyść swoje przekłucia. Użyj do tego wody morskiej izotonicznej w aerozolu oraz patyczków do uszu, najlepiej marki Cleanic ze stożkową końcówką. Do mycia swoich przekłuć podczas kąpieli przyda Ci się również płyn do higieny intymnej. Raz dziennie wyczyść swoje przekłucia nasączonym wodą morską izotoniczną patyczkiem do uszu, a drugi raz podczas kąpieli myjąc płynem do higieny intymnej. Czyszcząc przekłute miejce, rób to dokładnie, ale delikatnie, aby nadmiernie nie ruszać kolczykiem.
Pamiętaj o tym, aby po kąpieli dokładnie osuszyć miejsce przekłucia, np. suchym patyczkiem albo chusteczką higieniczną, a w przypadku piercingu uszu nigdy nie zakładaj mokrych włosów za ucho.
Dbaj o czystość!
Już nie tylko o czystość swojego przekłucia, ale też wszystkiego, co ma z nim styczność. Nigdy nie dotykaj piercingu brudnymi rękoma, pamiętaj o regularnej wymianie pościeli, zakładaj tylko czyste czapki i ubrania, regularnie myj swoje włosy, nie przykładaj telefonu bezpośrednio do przekłutego ucha i uważaj przy kontakcie ze zwierzętami domowymi (wskazane jest mycie rąk po każdej zabawie oraz zabronione spanie ze zwierzakiem w łóżku).
Uważaj na urazy mechaniczne!
Kolczyki, które masz założone na start, są zawsze dłuższe, tak aby zmieściła się, występująca w pierwszym okresie gojenia, opuchlizna. To, że są długie oznacza, że zawsze trochę wystają, co generuje potencjał zahaczania o kolczyk. Dlatego uważaj m.in. podczas mycia i czesania włosów, ubierania i rozbierania się, zakładania lub ściągania okularów, mycia twarzy czy ciała, a także podczas ćwiczeń, uprawiania sportu, w pracy i we wszystkich czynnościach, w których Twoje przekłucie może być zagrożone uderzeniem lub zahaczeniem. Każda taka sytuacja będzie wydłużać proces gojenia, a przecież chodzi Ci o to, żeby wygoić swój piercing w najszybszym możliwym czasie.
Pilnuj pozycji spania!
Generalna zasada jest taka – nigdy nie śpij na przekłutym miejscu. Obowiązuje to zarówno w przypadku przekłuć ucha, jak i twarzy czy ciała. Kiedy mamy przekłute ucho to nie śpimy na nim, a jeśli np. przekłuty pępek to odpada pozycja na brzuchu. Czym skutkuje notoryczne spanie na gojącym się piercingu? Wydłużeniem czasu gojenia w nieskończoność, powstawaniem bąbelków czy innych zmian oraz może skończyć się permanentnym przekrzywieniem przekłucia. Dlatego naprawdę pilnuj pozycji spania!
Zapomnij o wodnych przyjemnościach!
Przez cały okres gojenia zabronione jest korzystanie ze wszelkich zbiorników wodnych takich jak baseny, jacuzzi, morza, jeziora czy sauny. W takich miejscach na Twój gojący się piercing czyhają bakterie i inne drobnoustroje, przez które w obrębie przekłucia może rozwinąć się poważny stan zapalny.
Zapewnij przekłuciu święty spokój!
Co to znaczy? Kolczykiem się nie bawimy i nie dotykamy go brudnymi rękoma. Nie należy nim nadmiernie ruszać czy obracać. Twoim głównym zadaniem jest odpowiednie czyszczenie piercingu, ale ponadto Twoje przekłucie ma żyć własnym życiem w świętym spokoju.
Pamiętaj o wizycie kontrolnej!
W przypadku każdego przekłucia otrzymasz informację, kiedy musisz się zgłosić na wizytę kontrolną. Podczas tej wizyty, sprawdzamy jak przebiega proces gojenia i w większości przekłuć wykonujemy tzw. downsize, czyli zmianę kolczyka na krótszy. Zmiana ta jest bardzo istotna, aby Twoje przekłucia prawidłowo się goiły. Jak już pisałam wyżej – pierwszy kolczyk jest zawsze dłuższy i pominięcie wizyty kontrolnej wydłuży, a czasami wręcz uniemożliwi prawidłowe wygojenie się piercingu.
Słuchaj swojej piercerki !
Podczas każdej wizyty otrzymujesz od nas komplet informacji dotyczących procesu gojenia oraz pielęgnacji przekłucia, zawierające wymienione tutaj aspekty, jak i kilka innych. Wysłuchaj ich uważnie i stosuj się do wszystkich zaleceń, a w razie pytań, wątpliwości czy problemów, jakie mogą pojawić się w trakcie gojenia, zgłoś się bezpośrednio do swojej piercerki, która zawsze udzieli Ci odpowiedniej pomocy.
Powodzenia!
-
TXT. Dagna Dłużni