Start / Blog / Jak dbać o świeży tatuaż
tatuaż

Jak dbać o świeży tatuaż

W odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania, mimo, że temat jest mocno złożony, postaramy się Wam opowiedzieć, co i jak robić, by świeże tattoo goiło się jak należy.

Tatuaż zaraz po sesji

Nowe tattoo duża rzecz i fajnie by było to oblać. Fajnie dla Was, ale dla Waszego tatuażu już niekoniecznie. Wiemy, że wiecie, ale wiemy też, że mało kto się do tego stosuje.

Dlaczego, nie zalecamy głębszego zaraz po sesji i innych substancji wyskokowych? Już mówimy. Wszelkie środki podnoszące ciśnienie mogą spowodować obfite krwawienie, rozlanie lub nawet odrzucenie barwnika. Dlatego wytrzymajcie z toastem przynajmniej pierwsze 72 godziny po sesji.

Tatuaż w kąpieli

Jest kilka rodzajów opatrunków, ale myjemy tatuaż zawsze tak samo. Używamy letniej (nie goracej) wody. Jeśli chodzi o kosmetyki, zalecamy mydło hiperalergiczne lub płyn do higieny intymnej.

I po kolei: zwilżamy tatuaż, namydlamy delikatnie i spłukujemy. Potem oczyszczamy z osocza, jeśli takowe się pojawi. Robimy to też pod bieżącą letnią wodą już bez mydła. Tu możesz mocniej docisnąć tatuaż, ważne, by dobrze oczyścić miejsce, dzięki temu unikniemy potem pojawienia się strupków. Wycieramy delikatnie przykładając papierowy ręcznik. Tyle, w kwestii kąpieli.

tatuaż

Adela - Gloomy Sunday

Julka - Sorry Julia

Rafał - Rafsmiller

Co na tatuażu

Jest kilka rodzajów opatrunkow. Każdy z tatuatorów ma swoje ulubione, a przede wszystkim sprawdzone, i te właśnie Wam poleci.

Jeśli więc, od swojego tatuatora dostaliście “second skin” to, ściągacie go po 24 godzinach najlepiej pod wodą, polecamy wejść pod prysznic i tam delikatnie go odkleić. Jeśli jakimś cudem, odpadnie wcześniej to przyklejacie zapasowy, który też da Wam tatuator. Nie ma dramatu, ale wiadomo, że lepiej by “second skin” przetrwał u Was te 24 godziny.

Tatuator dał Wam opatrunek zwany “padem”? Robicie dwie sesje. Trzymacie go 12 godzin, poczym robicie mu wyżej opisaną kąpiel. Zakładacie nowy i znowu: 12 godzin i kąpiel. Na finisz aplikujecie mu krem do pielęgnacji i pozwalacie oddychać.

Jest jeszcze folia. Tu sprawa wygląda tak, że zmieniace folię , co 3-4 godziny. Za każdym razem przemywacie, jak opisalismy. Folia powinna zabezpieczać Wasz tatuaż przez 12 godzin.

Co jeszcze dobrze wiedzieć?

Kremy do pielęgnacji są dostępne u nas, z resztą tatuator zawsze Wam o tym powie i doradzi, który wybrać. Ważne: krem na dziarce ląduje nie wcześniej jak 24 godziny po sesji!

Dajcie mu oddychać. Nie dotykajcie niepotrzebnie, nie bandażujcie, nie zasłaniajcie obcisłymi ciuchami. Nie drapcie!

Przez około 4 tygodnie darujcie sobie trenigi, kąpiele słoneczne i inne. Nie moczcie świeżej dziary w chlorowanych basenach, ani jeziorach pełnych bakterii.

Gojenie trwa od 2 do 4 tygodni i jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji oraz cech fizjologicznych skóry, ale w dużej mierze zależy też od Was. Dbajcie o nie zawsze nie tylko podczas gojenia. Używanie kremów nawilżajacych, a w lecie kremów z filtrem niech wejdzie Wam w nawyk.

Jeśli w procesie gojenia coś Was niepokoi – dajecie do nas. Piszcie, dzwońcie. Pamiętajcie dziara to najpierw rana, a dopiero potem ozdoba.

Po każdej sesji dostaniecie od nas ulotkę z info, jak dbać o tatuaż. Na wypadek zgubienia – zaglądnijcie znowu na bloga, do tegoż posta lub do Kultowej Trylogii Marcina Małczyka, czyli serii filmików, z których dowiecie się jak się przygotować do sesji, jak jż przetrwać i co potem 😉