Start / Blog / Jak dbać o świeże przekłucie
przekłucie

Jak dbać o świeże przekłucie

Dziś nasz kultowy piercing opowie trochę o tym, jak dbać o świeże przekłucie. Co robić, by szybko i ładnie się goiło, a czego absolutnie nie praktykować.

Czym myć świeże przekłucie?

Zachowanie ogólnej higieny jest tutaj kluczowe. Produktów do przemywania miejsca przekłutego jest też całkiem sporo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Rekomendowane i najczęściej używane przez piercerów produkty to:
• Woda morska (izotoniczna), którą możesz kupić u nas

• Sól fizjologiczna

• Srebro koloidalne (dostępne w aptece, WYŁĄCZNIE po wcześniejszej konsultacji). Jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na srebro (w przypadku używania srebra koloidalnego)

• Płyn do higieny intymnej lub szare mydło w płynie

• Do pielęgnacji przekłuć w jamie ustnej zalecany jest płyn Listerine Zero

Jak myć przekłute miejsce?

• Umyć dokładnie ręce przed dotknięciem lub czyszczeniem kolczyka.
• Nasączyć patyczek do uszu wodą morską izotoniczną i użyć go do oczyszczenia limfy/osocza z przekłutego miejsca. Można dodatkowo przed właściwym oczyszczaniem patyczkiem do uszu, nasączyć gazik jałowy wodą morską izotoniczną lub solą fizjologiczną w celu odmoczenia zaschniętej wydzieliny. 

• Suszyć delikatnie gazikiem jałowym, chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym. W przypadku przemywania piercingu w trakcie mycia pod prysznicem szarym mydłem w płynie lub płynem do higieny intymnej, delikatnie obmywamy miejsce przekłucia nie pozostawiając płynu dłużej niż 30 sekund i następnie dokładnie płuczemy osuszając to później gazikiem jałowym, chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym.

Stosuj całą procedurę 2-3 razy dziennie. 

Do przemywania rany i pielęgnacji nie należy stosować octeniseptu, wody utlenionej, spirytusu, tribioticu ani żadnych innych maści z antybiotykiem. W przypadku widocznego zaczerwienienia, zaognienia się rany lub pojawienia się jakikolwiek zmiany wokół miejsca przekłucia niezwłocznie należy się skontaktować ze swoim piercerem.

Co jest normalne?

Początkowe fazy gojenia rany mogą objawiać się opuchlizną, lekkim krwawieniem, zaczerwienieniem, zasinieniem, nadwrażliwością. Może to trwać przez pierwsze siedem, do czternastu dni. Oczywiście czas ten może się wydłużyć, gdyż wszystko zależy indywidualnie od organizmu.

Każde przekłucie goić się może inaczej.

Może występować również obrzęk, lekkie wydzielanie się osocza, limfy (jasno biały/ żółty płyn- nie ropa).
Pamiętaj, że każde pociągnięcie lub zahaczenie kolczyka może spowodować większy obrzęk, zaczerwienienie, wydzielanie się osocza/limfy.

Nie należy wyciągać kolczyków przed pełnym wygojeniem, gdyż może to skutkować dostaniem się bakterii do świeżej rany, a w następstwie zamknięciem się infekcji w środku.
Dodatkowo świeże przekłucia szybko zarastają.
Rana szybciej goi od zewnątrz i mimo że wygląda dobrze, tkanka w środku pozostaje niestabilna, dlatego może wydawać się nam, że piercing jest wyleczony zanim proces gojenia jest zakończony. Proces gojenia może być długi, dlatego należy być cierpliwym, trzeba również dbać o miejsce przekłucia cały czas, mimo że wydaje nam się już zagojone.
Nawet kilkuletnie przekłucie może się zmniejszyć lub zarosnąć w bardzo szybkim czasie.

Podsumowując, co najważniejsze:

  • Nie ruszaj kolczykiem bardziej niż to konieczne. Nadmierna zabawa biżuterią może skutkować podrażnieniem, wykrzywieniem, uszkodzeniem tkanki.
  • Unikaj płynów do pielęgnacji zawierających alkohol.
  • Palenie, spożywanie alkoholu i używki wydłużają procesy gojenia przekłucia.
  • Nie zażywaj aspiryny podczas pierwszych dni po przekłuciu. To samo tyczy się dużej ilości kofeiny.
  • Długie kąpiele, sauna, basen i zbiorniki wodne przez co najmniej półtora miesiąca od przekłucia nie powinny być praktykowane.
  • W przypadku przekłuć twarzy unikaj pudrowania, nakładania ciężkich kremów, fluidów itd.
  • Do spania najlepiej kupić poduszkę podróżnicza tzw. rogala, aby moc spać na boku z kolczykiem.

Prowadzenie ogólnie zdrowego trybu życia wspomaga regenerację, tak więc: wysypiaj się, unikaj stresu (jeśli to możliwe) i odżywiaj się zdrowo.
Stres może wydłużyć czas gojenia przekłucia nawet o połowę. Osłabiony organizm lub faza cyklu miesiączkowego również wpływa na gojenie się ran. Aby ułatwić cały ten proces i wzmocnić ciało do zwalczania infekcji, przyjmuj codziennie suplementy odżywcze, w tym żelazo, witaminę B, C i cynk w odpowiednich dawkach.
Najważniejsze jednak, aby nie bagatelizować zmian, które zaobserwujesz na swoim ciele po przekłuciu. Zmiany te mogą występować czasami parę miesięcy po zrobieniu kolczyka. Każdą anomalię najlepiej konsultować ze swoim piercerem. Porady, które udostępniamy są mocno ogólnikowe, dlatego warto bazować na obserwacji własnego ciała pamiętając, że te rady nie mogą zastąpić porady lekarskiej. Czasem wskazane jest sięgnięcie po opinię medyczną.

Na koniec, pamiętajcie, że nie ma złych i głupich pytań. Piszcie, dzwońcie.

Gosia, Agata i Dagna – Kultowy Piercing.